Z jakich urządzeń korzystają stacje demontażu pojazdów?
- Szczegóły
Wszystkie auta mają ograniczoną żywotność, a w sytuacji gwałtownego pogorszenia się ich stanu technicznego większość właścicieli chcąc uniknąć wysokich kosztów napraw, decyduje się na ich kasację. W tym celu samochody muszą być dostarczone do stacji demontażu pojazdów. Przekonajmy się, na czym polega kasacja i sprawdźmy, jakie technologie są w niej stosowane.
Na czym polega kasacja pojazdów?
Kasacja pojazdu oznacza wycofanie go z eksploatacji oraz demontaż, który pozwala zarówno na uniknięcie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jak i umożliwia odzyskanie cennych materiałów użytych do produkcji poszczególnych elementów. Po rozebraniu pojazdu na części wiele pozyskanych substancji jest poddawanych recyklingowi. Dotyczy to m.in. stali oraz metali kolorowych, a także tworzyw i szkła. Wiele części w dobrym stanie technicznym jest wymontowywanych i kierowanych do regeneracji lub bezpośredniej sprzedaży.
Jak działa stacja demontażu?
Samochody składają się z wielu elementów, a jednocześnie zawierają dużą ilość substancji, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Podczas ich demontażu znaczenie będzie więc miało korzystanie z urządzeń do usuwania płynów chroniących przed wyciekiem, a więc tzw. stacji osuszania, oraz ich czasowego składowania w oznaczonych i szczelnych pojemnikach. Podobnie powinny być traktowane inne materiały niebezpieczne, takie jak np. ołów pochodzący z płyt akumulatorów. Szczególnego traktowania wymagają też zbiorniki ciśnieniowe np. z układu klimatyzacji. Większość pozostałych elementów demontuje się, używając typowych elektronarzędzi, urządzeń pneumatycznych albo narzędzi ręcznych. Niektóre procesy są automatyzowane np. przez użycie pras hydraulicznych oraz specjalistycznego sprzętu, m.in. dezaktywatorów do poduszek powietrznych.