Od czego zależy wycena samochodu powypadkowego?
- Szczegóły
Samochody, które wzięły udział w poważnych kolizjach, nierzadko są uszkodzone w takim stopniu, że ich naprawa nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, gdyż byłaby zbyt droga w stosunku do ich wartości. Jeżeli auto było ubezpieczone lub do zdarzenia doszło z winy innego kierującego, właściciel może liczyć na wypłatę środków stanowiących różnicę między ceną rynkową a kwotą, jaką według ubezpieczyciela może uzyskać ze sprzedaży wraku. Najlepiej, gdy w tym celu skorzysta się z pomocy firmy specjalizującej się w skupie pojazdów rozbitych i powypadkowych, ponieważ w ten sposób najprościej i bez zbędnego ryzyka można otrzymać zapłatę. Przekonajmy się, co bierze się pod uwagę, wyceniając wraki i jak są one utylizowane.
Jak można zagospodarować samochody powypadkowe?
W przypadku większości kolizji zniszczeniu ulegają jedynie niektóre elementy i podzespoły pojazdów, podczas gdy inne pozostają sprawne, zwykle nadając się do dalszego użytkowania. Samochody rozbite i powypadkowe mogą się więc stać źródłem części, które można wykorzystać przy naprawie innych aut. Wymaga to jednak poddania wozu procedurze kasacji, a więc zezłomowania, a następnie wyrejestrowania. Legalne rozebranie wraku na części będzie możliwe w stacji demontażu, a pozyskane części, które są nieuszkodzone, mogą być spożytkowane bezpośrednio albo po ich wcześniejszej regeneracji.
Jak ustala się cenę za samochody powypadkowe?
Kwota, jaką można uzyskać przy sprzedaży wraku, jest uzależniona od tego, ile jego części i podzespołów nie uległo zniszczeniu oraz znajduje się w na tyle dobrym stanie technicznym, że może zostać użyta przy naprawie innych aut. Znaczenie ma też wartość materiałów, które da się skierować do recyklingu, jak również marka pojazdu, przekładająca się wprost na cenę części używanych.