Kasacja auta, a ubezpieczenie OC i AC
- Szczegóły
Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez swojego samochodu. To szybki i wygodny środek transportu, który pozwala nam dojechać wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy. Nie musimy czekać na mrozie czy deszczu, aż nadjedzie nasz autobus. Bierzemy kluczyki, wsiadamy i jedziemy. Szacuje się, że na świecie jest ponad miliard samochodów. To bardzo duża liczba, która przekłada się również na sytuacje, których wolelibyśmy uniknąć. Niestety, wielu z nas doświadczyło w swojej samochodowej karierze stłuczki czy wypadku. Na szczęście większość takich sytuacji jest stosunkowo niegroźna, a ich skutki można bez większych problemów usunąć. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nasz samochód nadaje się tylko do kasacji, ponieważ jego naprawa jest nieopłacalna, lub mogłaby wpłynąć na późniejsze bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Również ze względu na stan techniczny czy wiek pojazdu decydujemy się na kasację pojazdów. Często płacimy ubezpieczenie obowiązkowe OC, a także AC, które chroni nas, kiedy z naszej winy stanie się coś złego. Co w przypadku, kiedy dopiero wykupiliśmy nowe polisy, opłaciliśmy je na cały rok z góry, a miesiąc później nasz samochód idzie do kasacji?
Proces złomowania pojazdu
Czytaj także: Czym grozi nielegalne zezłomowanie pojazdu?
Omówmy najpierw proces kasacji pojazdu. Jeśli podjęliśmy taką decyzję, musimy skontaktować się z firmą zajmującą się kasacją pojazdów. Możemy taki samochód dostarczyć samemu do danego punktu lub zamówić usługę z odbiorem pojazdu z naszej posesji. Kiedy samochód ulega kasacji, nieodwracalnie przestaje istnieć w formie pojazdu. Nie da się ponownie takiego samochodu odkupić czy zarejestrować. Z dokumentami uzyskanymi w punkcie kasacji pojazdów musimy udać się do naszego starostwa powiatowego i wydziału komunikacji. Tam składamy odpowiednie dokumenty wraz z tymi, które otrzymaliśmy przy utylizacji naszego samochodu. Urząd wyrejestruje taki pojazd i potwierdzi nam to na piśmie.
Zwrot kosztów polisy OC
Z dokumentami, które otrzymaliśmy w wydziale komunikacji, potwierdzającymi stałe wyrejestrowanie i kasację naszego pojazdu, powinniśmy udać się do agenta ubezpieczeniowego lub skontaktować się z nim poprzez e-mail albo telefonicznie. Polisa powinna zostać wstrzymana z dniem wyrejestrowania pojazdu. Jeśli zapłaciliśmy tylko jedną ratę, a kolejna się zbliża do zapłaty, nie powinniśmy jej już płacić. W przypadku, kiedy opłaciliśmy całość na rok z góry lub do kolejnej raty zostało jeszcze sporo czasu, ubezpieczyciel powinien zwrócić nam koszt ubezpieczenia za niewykorzystane, a opłacone już wcześniej dni. Prosto tłumacząc, jeśli opłaciliśmy polisę z góry na cały rok, a w 7. miesiącu jej trwania zezłomowaliśmy samochód, ubezpieczyciel powinien zwrócić nam kwotę za niewykorzystane 5 pozostałych miesięcy trwania ubezpieczenia. Ważną informacją dla wszystkich jest to, że niezależnie od tego, z jakiego powodu został zezłomowany samochód, zwrot kwoty za niewykorzystane dni polisy przysługuje w każdym wypadku. Więc jeśli mieliśmy wypadek nawet z naszej winy, zwrot polisy przysługuje również w takim przypadku.
Zwrot kosztów polisy AC
Tutaj sytuacja ma się dokładnie tak samo jak przy polisie OC. Po dostarczeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających kasację pojazdu do firmy ubezpieczeniowej, ta po wyliczeniu sumy niewykorzystanych składek powinna zwrócić nam należną kwotę.
Podsumowując, jeśli mieliśmy przykry wypadek lub sami zdecydowaliśmy się na oddanie naszego pojazdu na złom, nie musimy się martwić, że opłacone przez nas składki na polisy OC i AC przepadną i stracimy te pieniądze w całości. Jeśli polisy są ważne dłużej niż data, w której złomujemy nasz pojazd, przysługuje nam zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres polisy. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie będziemy wiedzieć, gdzie się udać w takiej sprawie, firmy, które złomują i kasują pojazdy na pewno pomogą nam w wykonaniu kolejnych kroków.