Czy osoba utylizująca samochód dostaje potwierdzenie w formie dokumentu?
- Szczegóły
Posiadanie samochodu, który nie nadaje się już do eksploatacji z uwagi na swój stan techniczny np. uszkodzenia lub awarie sprawiające, że nie przejdzie okresowej kontroli, jest kłopotliwe, ponieważ wiąże się z koniecznością opłacania składki OC. Jest to wymagane nawet wówczas, gdy auto nie może poruszać się po drodze, a sposobem na uniknięcie tej powinności będzie wyrejestrowanie pojazdu. By to uczynić, trzeba jednak spełnić wymogi formalne, w tym przedstawić dokument potwierdzający, że samochód został wycofany z użytkowania legalnie, tj. przez przekazanie firmie zajmującej się kasacją pojazdów. Przekonajmy się, jak wygląda taka procedura.
Co jest wymagane do przekazania auta do utylizacji?
Przekazanie samochodu do utylizacji wiąże się z koniecznością dostarczenia go do Stacji Demontażu Pojazdów. Autem, które porusza się samodzielnie i ma ważną polisę OC oraz aktualne badanie techniczne można przyjechać do wyznaczonego miejsca. Jeżeli jest to niemożliwe, firmy specjalizujące się w kasacji pojazdów mogą zorganizować transport i odebrać samochód. Do oddania pojazdu konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów – dowodu tożsamości, dowodu rejestracyjnego pojazdu i karty pojazdu, jeżeli była ona wydana. Jeżeli dowód rejestracyjny zaginął lub był zatrzymany przez Policję niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia z wydziału komunikacji potwierdzające dane auta. Przy samochodach zarejestrowanych na firmę należy mieć wypis z KRS albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jaki dokument wystawia Stacja Demontażu Pojazdów?
Po przekazaniu auta na złom właściciel otrzymuje zaświadczenie o złomowaniu. Będzie ono potrzebne przy składaniu wniosku o wyrejestrowanie auta, co należy uczynić w ciągu 30 dni od otrzymania zaświadczenia.