Czy niektóre z części złomowanych pojazdów podlegają odzyskowi?
- Szczegóły
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w 2020 roku, w Polsce wyrejestrowano ponad pół miliona samochodów, z czego 90 proc. zostało poddanych zezłomowaniu. Jak się okazuje, złomowanie to bardzo ważny etap wyłączania z użytku pojazdów, bowiem niektóre części można odzyskać i przetworzyć, z korzyścią dla środowiska naturalnego.
Złomowanie jedynym słusznym rozwiązaniem
Jazda starym, nieekonomicznym oraz nieekologicznym pojazdem nie jest ani bezpieczna, ani przyjazna środowisku. Kiedy przeprowadzenie jakichkolwiek napraw przestaje być opłacalne, często jedynym rozwiązaniem jest złomowanie pojazdu, które powinno być zrealizowane w punkcie specjalizującym się w świadczeniu tego typu usług. Jest to ważne również dlatego, że w takich punktach samochody są rozkładane na czynniki pierwsze, dzięki czemu niektóre podzespoły mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane.
Jest to istotne zwłaszcza z punktu widzenia ekologii oraz stale malejącej ilości zasobów naturalnych. Właśnie dlatego tak ważne jest sumienne przeprowadzenie procesu złomowania.
Odzyskać jak najwięcej
Punkty zajmujące się kasacją aut starają się też, aby odzyskać jak największą ilość surowców. Można przetworzyć je na surowce wtórne, które dzięki dalszemu procesowi przetwórczemu, mają szansę zyskać drugie życie. Dotyczy to naprawdę szeregu podzespołów i tworzyw, od szkła, przez opony, aż po drobniejsze elementy zawierające aluminium, mosiądz czy platynę.
Nie można zapominać również o tym, że podczas procesu złomowania z pojazdów usuwa się wiele niebezpiecznych substancji. Jeśli te ostatnie trafiłyby do wód i gleby, mogłyby zaszkodzić ludziom, dlatego tak istotna jest ich prawidłowa utylizacja. Dotyczy to m.in.:
- płynu hamulcowego i chłodniczego,
- czynnika chłodniczego w klimatyzacji,
- oleju silnikowego oraz przekładniowego,
- filtrów, które przechwyciły wiele szkodliwych substancji.
Wyspecjalizowane punkty odpowiednio odzyskają tego typu substancje, aby skutecznie je unieszkodliwić.
Jak widać proces złomowania to coś więcej, aniżeli pozbycie się pojazdu. To w istocie działanie na korzyść środowiska naturalnego, które jest coraz bardziej wyeksploatowane jeśli chodzi o pozyskiwanie zasobów. Jeśli więc i Ty dysponujesz samochodem do kasacji i szukasz wyspecjalizowanego i legalnie działającego punktu, koniecznie się z nami skontaktuj.