Czy można wyrejestrować samochód bez oddania go do kasacji?
- Szczegóły
Do kasacji samochodu dochodzi zazwyczaj w wyniku jego zużycia i naprawa jest nieopłacalna. Po wypadku lub poważnej kolizji aut o bardzo często trafia na złom i wówczas można je wyrejestrować. Zwolnienie z ubezpieczenia OC występuje również po jego sprzedaży oraz w kilku losowych sytuacjach. Nawet gdy pojazd nie jest użytkowany i stoi od miesięcy w garażu, musi być zarejestrowany.
Czym jest kasacja samochodu?
Właściciel samochodu mocno wyeksploatowanego zastanawia się, czy inwestować w naprawę, czy lepiej oddać go do kasacji. Mechanik po ocenie stanu części i wycenie kosztów naprawy, uczciwie doradzi. Nie warto dokładać do starego, sfatygowanego auta, ale lepszym rozwiązaniem jest złomowanie w F.H.U. Spoko Michał Kramek. Po demontażu klient otrzymuje niezbędne dokumenty, które potwierdzają wykonanie kasacji i może wówczas załatwić formalności w urzędzie. Na wyrejestrowanie pojazdu jest 30 dni. Właściciel nie musi dokonywać wówczas opłat za ubezpieczenie OC. Kiedy samochód nie nadaje się do użytkowania, odstawienie go na złom, jest najlepszą opcją i warto to zrobić jak najszybciej. Musi przedstawić odpowiednie dokumenty, czyli: dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży pojazdu, karta pojazdu i upoważnienie dla osoby, która będzie wyrejestrowywała auto.
Czy można wyrejestrować samochód bez oddania go do kasacji?
Samochód osobowy można wyrejestrować z ruchu drogowego, tylko w kilku przypadkach, takich jak: kasacja pojazdu, wywóz pojazdu za granicę, kradzieży, trwała i udokumentowana utraty np. podczas pożaru i sprzedaż. W każdej innej sytuacji należy opłacać składki. Chociaż krążą różne mity, to nie ma czegoś takiego, jak czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego oraz ubezpieczenia OC. Jeśli ktoś posiada auto, musi ponosić opłaty, nawet gdy stoi zepsute w garażu. Zamiast przechowywać uszkodzone, którego nie warto naprawiać, lepiej jest oddać do kasacji, wyrejestrować i kupić w lepszym stanie lub niedrogo sprzedać z jakimś zyskiem.